Gurmen Group
  (+90) 212 484 04 84
  (+90) 212 644 31 90
  gurmen@gurmen.com.tr

ENERJİ

Enerji sektörünün farklı dallarında yatırımlara başlayan Gürmen, grubun itici gücü haline gelmesini hedeflediği bu alanda özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik projeleriyle ilerliyor. Elektrik üretiminden seracılığa, balık yetiştiriciliğinden sağlık turizmine kadar birçok alanda kullanılabilen jeotermal konusunda Maspo Enerji şirketi aracılığıyla Manisa Alaşehir'de, yatırım çalışmalarına  başlanırken uzmanların çalışmaları sonucunda 287°C Türkiye'nin en sıcak su kaynağı da tespit edildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım

Yüksek sıcaklıkta, akışkan su kaynağının büyük önem taşıdığı bu alanda yüksek verimliliğe sahip olan bu özel 128 km2'lik sahada, toprak altı verimlilik, suyun akışkanlığı, sıcaklığın ölçümü gibi saha geliştirme çalışmaları da devam ediyor. Saha çalışmalarının tamamlanmasıyla yeni kuyuların açılması için de planlamalar yapılırken grup, iki yıllık süreçte 25 tane kuyu açılmasını hedefliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ise sahadaki mevcut elektrik üretim potansiyelinin 140 megawatt düzeyinde olduğu yönünde.

Güneş enerjisine yatırım için Türkiye'nin bu alandaki öncelikli yerlerinin belirlenmesi için de çalışmalar sürerken doğalgaz ve petrolün yanı sıra hem ülkemizde hem de dünyada doğalgaz dağıtım projelerinde işbirliği olanakları araştırılıyor. Sınırları 'dünya' olarak belirleyen grup, özellikle Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'nin maden kaynaklarının potansiyeli konusunda araştırmalarını sürdürüyor.