Gurmen Group
  (+90) 212 484 04 84
  (+90) 212 644 31 90
  gurmen@gurmen.com.tr

TARIM & HAYVANCILIK

2006 yılında alınan kararla kurulan Gökkale Tarım şirketi aracılığıyla tarım ve hayvancılık sektörüne giren Gürmen Grup, Kastamonu'nun Devrekani faaliyete geçirdiği süt hayvancılığı tesisiyle günde 18 ton süt üretiyor.

2010 yılından itibaren süt hayvancılığına besi hayvancılığını da ekleyen grup, 1.5 milyon m2'lik alanda bin 700 büyükbaş hayvan, alanında uzman bir ekiple, ileri teknolojiyi kullanarak ve yöre halkını da üretime dahil ederek markalaşma yolunda önemli adımlar atıyor.

Zeytinyağında marka olma hedefi

Ortaş Tarım şirketinin kurulmasıyla Aydın Karacasu'da alınan 5.5 milyon m2'lik alanda markalı zeytin ve zeytinyağı üretimi için ilk adımları da atan grup, konusunda uzman İspanyol ortaklarından edindiği know how'la Türkiye'nin en modern zeytin işleme ve zeytinyağı üretim tesislerini de faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. İspanya'dan gelen ve dikimi tamamlanan özel fidelerin hasada hazır hale gelmesiyle dört yıl içinde Gürmen, zeytin ve zeytinyağında da dünyaya ihracat yapar hale gelecek.

Zeytini en taze haliyle hasada hazır hale getirecek özel yöntemle dünyanın en kaliteli zeytinyağı markalarından birini hayata geçirecek olan grup, yakın zamanda üretim alanını da 10 milyon m2'ye çıkaracak. Türkiye'nin tek tapuda en büyük zeytinliği ünvanını elde eden arazisinde Türkiye'nin en büyük sulama havuzunu yaparak bir ilki gerçekleştiren Gürmen'in hedefinde zeytinyağı rafinerisi kurulması da bulunuyor.

Üretimin %55'i ihraç ediliyor

İki yıl önce 148 dönümü kapalı alan olmak üzere 225 dönüm arazi üzerine kurulan domates seraları aracılığıyla Almanya, Hollanda başta olmak üzere Avrupa ve Rusya'ya domates ihraç eden Gürmen Grup, sahip olduğu arazinin büyüklüğünü 500 dönüme ulaştırarak domates işleme tesisi kurmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Dönüm başına yıllık 35 ton domates üretimi gerçekleştiren ve bunun yüzde 55'ini ihraç eden grup, kapasitesini yüzde 30 oranında artırmaya hazırlanıyor. Isı, nem, gölge, su seviyesi tam otomasyonla, elektronik ortamda yönetilen topraksız tarım şartlarıyla hasada hazır getirilen domates seralarında istihdama ise bölge insanı katkı veriyor.

Meyve bahçeleri kurulması da gündeme alınırken üç yıllık süreçte Gürmen Grup'ta, ambalajlı ve markalı kurutulmuş meyve üretimi ve ihracı için de adımlar atılıyor.

Ceviz üretimi için ilk adımlar

Gökkale Tarım olarak Balıkesir-Susurluk ve Erdek'te cevizlik arazilerinde ıslah ve cevizlik fidanı ekim çalışmalarını da hayata geçiren ve ceviz üretimi yatırımına başlayan Gürmen Grup, bu alanda beş yıl içinde Türkiye'nin önde gelen üreticilerinden biri olmayı hedefliyor.